For ikke så længe siden gik min blog ned, og desværre var der et par opskrifter som jeg ikke havde back-up på.
En af dem var min crumble kage med rabarber og hasselnødder og der er virkelig mange som har skrevet og spurgt hvor den var blevet af og at de savnede den.
Det viste sig, at jeg var så heldig at www.thespacebetween.dk tilbage i 2015 delte min opskrift på sin blog så heldigvis kan jeg derfor dele den igen her på bloggen.
Tak til alle jer der har skrevet og spurgt efter opskriften, det er en skøn følelse at vide at så mange er vild med det man laver.
PS: Jeg har taget en back-up af opskriften denne gang 😊
Crumble kage med rabarber og hasselnødder – cirka 8 fine stykker
- 300 g mel
- 200 g smør
- 100 g sukker
- 1 tsk. vaniljesukker
- 1 tsk. bagepulver
- Ca. 400 g rabarber
- En håndfuld hakkede hasselnødder
- Start med at vaske rabarberne, og skær dem i små stykker.
- Smelt smørret og hæld det over i en skål hvor det røres sammen med sukker og vaniljesukker. Herefter røres mel og bagepulver i lidt af gangen indtil kagedejen bliver til crumble.
- Hæld cirka 2/3 dele af dejen i en smurt tærteform, og tryk den ned i formen og lidt op af siden. Anret herefter med rabarberne ovenpå dejen så de er spredt ud over bunden. Drys med hakkede hasselnødder.
- Brug den sidste 1/3 del af dejen til at smuldre over rabarberne så de bliver en smule dækket.
- Bag kagen i ovnen ved 160 grader i cirka 40-45 minutter.